BASENY

Klimatyzacja hal basenowych musi spełniać dwa podstawowe zadania:

1)Zapewnić komfortowe warunki dla pływaków i miłośników rekreacji.

2)Nieustannie osuszać powietrze wewnątrz budynku, aby zabezpieczyć konstrukcję przed niszczącym wpływem wilgoci.

Niezależnie od intensywności korzystania z basenu, wysoki poziom parowania wymaga ciągłego działania systemu klimatyzacji, precyzyjnie sterowanego przez odpowiednio zaprojektowaną automatykę.

Klimatyzacja hali basenowej uważana jest za dyscyplinę niezwykle trudną. Jest to jednocześnie obszar w którym odpowiednio dobrane urządzenia spowodują odpowiedni klimat na hali basenowej.

Nasze centrale zapewniają wentylację, osuszanie oraz ogrzewanie pomieszczeń, przy zachowaniu najmniejszych

kosztów eksploatacji.  Inteligentny obieg powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu nawiewników szczelinowych, dzięki którym nawet duże okna nie będą zaparowane.

Nie skupiamy się jednak wyłącznie na części basenowej – dzięki naszym systemom idealny klimat zapanuje również w pomieszczeniach sąsiednich, jak  restauracja, sale fitness czy szatnie.

Obecne standardy obiektów rekreacyjnych wymagają tego, aby były to obiekty wielofunkcyjne. Hale basenowe bogate są w różnego typu atrakcje wodne. Wszystko to ubrane w nowoczesną, niebanalną architekturę sprawia, że systemy wentylacji i klimatyzacji są coraz bardziej rozbudowane, zaawansowane technologicznie, przez co jest to łatwiejsze do zaprojektowania, wykonania, jak i prawidłowej późniejszej eksploatacji. Dlatego firma Arwent już na początku projektowania takich obiektów stara się omówić wszystkie elementy instalacji i staramy się zapobiec wszystkim niedociągnięciom, jakie mogą wystąpić w tej dziedzinie i nie tylko.

CENTRALE BASENOWE

Niezależnie od wielkości (mały prywatny basen czy duży obiekt z zespołem basenów) możemy zaproponować Państwu odpowiednio dobrane centrale basenowe. Centrale basenowe to systemy wentylacji mechanicznej wraz z osuszaniem hali basenowej. Posiadają one szereg opcji wyposażenia, które różnią się w zależności od modelu. Centrale obecnie posiadają wbudowaną automatykę, która utrzymuje odpowiednie parametry na basenie. A jeżeli chodzi o centrale, możemy zaproponować:

  • Centrale występujące w opcji montażu stojącego i spięte w układ kanałów wentylacyjnych (nawiewno-wywiewnych)
  • Centrale zapewniające odzysk ciepła z powietrza i wody z możliwością podłączenia do pieca C.O. – co powoduje obniżenie kosztów eksploatacji basenu.
  • Posiadają rozbudowany system nadzoru, który umożliwia dokładną regulację temperatury powietrza, wody i wilgotności na basenie oraz nocne obniżenie temperatury na hali, gdyż pozwoli to obniżyć koszt utrzymania temperatury w dzień.
  • Kontrolowany dopływ świeżego powietrza – centrala utrzymuje podciśnienie na hali basenowej, zapobiegając rozchodzeniu się zapachów basenowych i wilgoci na pozostałe pomieszczenia
  • Posiadające centralnie zintegrowany system sterowania z opcją podłączenia do systemów domowych.
green palm tree near swimming pool

SPECYFIKA WARUNKÓW W HALI BASENOWEJ

Warunki mikroklimatu, jakie należy wytworzyć i utrzymać w każdej hali basenowej, są ściśle związane z przeznaczeniem danego obiektu. Cel natomiast zawsze jest ten sam – zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowania dla osób przebywających w obiekcie. W halach basenowych decydujący wpływ na kształtowanie parametrów powietrza wewnętrznego ma nieustannie parująca woda z niecki basenowej, wanien z hydromasażem i innych atrakcji wodnych, mokrych posadzek i z ciał użytkowników basenu. Zyski wilgoci w powietrzu w hali są zmienne w czasie, a na intensywność procesu wydzielania się wilgoci ma wpływ wiele czynników, takich jak: powierzchnia lustra wody i mokrych posadzek; temperatura wody w niecce, temperatura i wilgotność względna powietrza w hali; liczba i aktywność fizyczna kąpiących się osób; ilość, rodzaj oraz jednoczesność użytkowania tzw. atrakcji wodnych i inne. Konieczność usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza basenowego sprawia, że w przypadku hal basenowych konieczna jest wyspecjalizowana klimatyzacja basenów, a nie zwykła wentylacja.